Sprawność pomp ciepła - współczynniki COP oraz EER

2012-09-13 14:45:53

Współczynnik COP (Coefficient Of Performance)

 

Pompy ciepła w odróżnieniu od tradycyjnych źródeł ciepła nie spalają żadnego paliwa. Miarą ich efektywności jest ilość energii, jaką są w stanie przepompować z otaczającego nas środowiska do systemu grzewczego przy zużyciu określonej ilości energii elektrycznej. Sprawność pomp ciepła wyraża tzw. współczynnik COP - czyli stosunek mocy grzewczej do mocy dostarczonej do urządzenia.

 

COP = Q / L

 

Gdzie:

Q - moc grzewcza pompy ciepła

L - dostarczona moc (suma mocy sprężarki oraz pomp obiegowych)

 

 

W przypadku pomp ciepła współczynnik ten jest definiowany przez stosunek mocy uzyskiwanej na skraplaczu (Qsk) do mocy sprężarki zastosowanej w pompie ciepła (Lpc).

 

 

Najprostszym zobrazowaniem współczynnika COP dla chłodziarek jest:

Im wyższą temperaturę ma powietrze odbierające ciepło ze skraplacza, tym sprawność urządzenia jest mniejsza.

 

Natomiast dla pomp ciepła:

Im niższą temperaturę ma czynnik dostarczany do parownika, tym sprawność urządzenia jest wyższa.
W praktyce oznacza to, że najbardziej opłacalnym systemem grzewczym dla pomp ciepła jest system nikotempreaturowy (wykorzystujący grzejniki dobrane na parametry pracy 45/35 st. C bądź coraz bardziej popoularna "podłogówka").


 

Współczynnik EER (Energy Efficiency Ratio)


Współczynnik wydajności energetycznej - wyraża stosunek mocy chłodniczej urządzenia do mocy niezbędnej do jej osiągnięcia. Współczynnik zbliżony do współczynnika wydajnośći grzewczej COP.

 

EER = Q / N

 

Q – moc chłodnicza urządzenia, kW;

N - moc elektryczna dostarczona do urządzenia, kW.

 

EER i COP są wartościami zmiennymi i zależą od temperatury otoczenia. Im te współczynniki są wyższe, tym wydajniejsze energetycznie będzie Twoje urządzenie.